יום ראשון, 28 בדצמבר 2014

לכבוד סוף השנה, כמה מילים על שינה

במסגרת המסע שלי לעבר אורח חיים בריא, אפשר לומר שסימנתי וי על היבט התזונה והאימונים.
היבט אחד שבאופן קבוע לא מקבל אצלי מספיק חשיבות הוא נושא השינה.
אין לי ספק שאני לא ישן מספיק, ועכשיו שאני מתאמן זה אפילו יותר קריטי.


אז החלטתי לבצע בדיקה במשך שבוע שלם כדי להבין כמה שעות אני באמת ישן כל לילה.
במקרה יצא שבחרתי שבוע שבו המחשב שלנו התקלקל, מה שבתיאוריה היה אמור להוביל ליותר שעות שינה (בעקבות פחות זמן מסך), אבל איתי בדרכו המיוחדת הצליח לאזן את המצב...

אז זה מה שהיה השבוע:
ביום ראשון, איתי פינק אותי בהתעוררות מ 23:15 עד 1:15 בלילה. קמתי לאימון בשעה 5:45 - סה"כ 4:30 שעות.

ביום שני למרות שחיכיתי לפרק הסיום של הומלנד, העייפות ניצחה והלכתי לישון ב 22:00!!! נעמה קמה לאיתי ב 5:30, ואני "התפנקתי" עד 6:00 - סה"כ 8 שעות.
הלילה מרובה השעות הזה כנראה לא הספיק לי כי ביום שלישי שנשארתי עם איתי בבית (חנוכה) נמנמתי לחצי שעה בזמן שהוא ישן בצהרים.

ביום שלישי שוב היה תורי לקום בלילה. הלכתי לישון ב 23:00. איתי התעורר ומיד חזר לישון ב 2:30, אבל עד השעה 3:30 מספר הפסקות חשמל גרמו למדפסת להתעורר לחיים, ואחריה התמי 4 בחר להודיע לנו שגם הוא כאן. ביחד הם ניגנו סרנדה שלא הטיבה עם היכולת שלי לחזור לישון. איתי שוב פינק בקימה ב 5:30, מה שהביא אותי ל 5:30 שעות נטו.

ברביעי נרדמתי בשעה 0:00 (אחרי ההתעוררות של איתי למוצץ) וקמתי עם השעון בשעה 6:00 - 6 שעות.

ביום חמישי מיד אחרי האימון נפגשתי עם חבר שבא לביקור מולדת וחזרתי הביתה מאוחר. הלכתי לישון ב 1:00, וקמתי עם איתי ב 6:00. 5 שעות.

בליל שישי הגיע התור שלי להתפנק בשבת בבוקר. הלכנו לישון ב 0:00, ונעמה קמה לאיתי ואפשרה לי לישון עד 8:00. ואם זה לא היה מספיק דפקתי עוד שנ"צ של שעה על הספה. סה"כ 9 שעות.

אבל כמו שאומרים, לכל שבת יש מוצאי שבת, ואחרי שהלכתי לישון ב 0:15, איתי החליט לקום לשעה באמצע הלילה, ואז שוב ב 6:15. הוא אגב חזר לישון עד שהערתי אותו ב 7:40, אבל בשבילי זה כבר היה אבוד. 5 שעות נטו.

אז השבוע האחרון מסתכם ב 43.5 שעות שינה, שזה קצת יותר מ 6 שעות בממוצע ללילה.
האמת שזה פחות או יותר כמה שחשבתי שאני ישן גם לפני המדידה.

במאמר המצוין הזה של גיל, הוא מציין ש"כמות השעות המינימלית הדרושה לתפקוד אופטימאלי באוכלוסייה בוגרת (גילאים 22 +) היא 7.5 שעות שינה מלאות + שעת שינה נוספת על כל שעת אימון אינטנסיבית"

אני מתאמן בסה"כ 3-4 שעות בשבוע, ככה ש 7.5 שעות בהחלט יספקו אותי, אבל גם זה הרבה יותר ממה שאני ישן היום.

אז מאיפה לוקחים עוד שעות שינה?


נראה שאם אקפיד על הליכה לישון ב 23:00 לכל המאוחר ארוויח עוד 5 שעות שינה שבועיות.
אם איתי יפסיק להתעורר בלילה זה יקנה לי עוד 4 שעות. זה קצת פחות תלוי בי, אבל יש לציין שהוא היה חולה השבוע, אז אולי בשבועות אחרים המצב יהיה טוב יותר.
ובאמת אם בכל לילה אשן מ 23:00 עד 6:00 ובסופ"ש נגנוב עוד 3 שעות בבוקר ובשנ"צים, יש בהחלט פוטנציאל לממוצע של 7.5 שעות בלילה.

וזו המשימה לשבוע הקרוב.
עדכונים בהמשך.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה